خبر کلنگ زنی (خانه اصفهان) ۱۳۵۳

اصفهان هم مانند هر کلان شهر دیگری از یک مغز یا هسته اصلی و چندین شهرک به وجود آمده است. بیشتر این شهرک ها در دهه چهل و پنجاه خورشیدی که شهر رونقی گرفته و کارخانه عظیم ذوب آهن و دیگر پروژه های بزرگ صنعتی در اطراف شهر به وجود آمده بودند، تأسیس گردیند. این […]

اصفهان هم مانند هر کلان شهر دیگری از یک مغز یا هسته اصلی و چندین شهرک به وجود آمده است. بیشتر این شهرک ها در دهه چهل و پنجاه خورشیدی که شهر رونقی گرفته و کارخانه عظیم ذوب آهن و دیگر پروژه های بزرگ صنعتی در اطراف شهر به وجود آمده بودند، تأسیس گردیند. این شهرک ها مانند خانه اصفهان، ملک شهر، شاهین شهر… در هر زمان و بنا به توجیه خاص و غالباً به نام شرکت سازنده آن برپا گردیدند. متنی که در زیر می آید آغاز به کار و کلنگ زنی شهرک «خانه اصفهان» را به نمایش می گذارد. این شهرک زیبا اکنون در شمال  غرب شهر اصفهان و البته چسبیده به شهر قرار دارد .

متن خبر…

آغاز ساختمان یک شهرک ده هزار نفری در نزدیکی اصفهان

روز یکشنبه کلنگ طرح شهرسازی شرکت خانه اصفهان طی مراسمی به وسیله آقای کیانپور ،استاندار اصفهان، به زمین زده شد. در این مراسم تیمسار سرلشکر برومند ، فرمانده مرکز توپخانه و موشک ها، شهردار، رئیس انجمن شهر و چند تن از مدیران کل وروسای سازمان های اداری و انتظامی و عده ای از طبقات مختلف مردم اصفهان شرکت داشتند. در آغاز این مراسم آقای مجید اعلم درباره این طرح گزارشی داد و اظهار داشت… شرکت خانه اصفهان در تاریخ چهارم تیرماه ۵۲ تأسیس یافت و فعالیت های خود را در جهت وصول به این اهداف آغاز کرد. شرکت خانه اصفهان با توجه به این که شهر تاریخی اصفهان به دلیل ویژگی هایی که از نظر صنعتی ـ اقتصادی و کشاورزی دارد به عنوان یک قطب حساس، نیروی انسانی بیشتری را به خود جذب می کند و تراکم جمعیت را به سوی خود می کشاند.

شرکت خانه اصفهان اولین پروژه شهرسازی خود را با در نظر گرفتن نزدیکی به مرکز شهر و دسترسی آسان به محل کار و کسب و در عین حال دور بودن از سر و صدا و ترافیک و آلودگی غیر اجتناب پذیر شهر، در زمینی به مساحت ۱۴۰۰۰۰۰ متر مربع در قریه کوجان ، چهارکیلومتری شهر اصفهان به مرحله اجرا در می آورد.

پرژه شهرک خانه اصفهان از ۸ ماه پیش آغاز شد و گروهی از مهندسین طراح و شهرساز ایرانی و خارجی در تهیه این طرح شرکت داشته اند. این پروژه طرحی است در اصفهان که طبق قوانین شهرسازی به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده و در کمیسیون ماده پنج شهرسازی اصفهان مورد تأیید قرار گرفته است.

روزنامه ستاره اصفهان – فروردین ۱۳۵۳

به نقل از وبلاگ: تاریخ مردم اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *